Україна +38
0630303666
Підпишіться на нові статті

Ма Хуатен: шлях найбагатшого бізнесмена у китайському IT

4 из 5 на основе 17 оценок
10.05.2019

Важко знайти успішнішого китайського підприємця, ніж Ма Хуатен, якому вдалося створити дієздатний клон західного бізнес-проекту та адаптувати його під потреби китайського ринку. Багато хто намагався наслідувати його приклад, проте їхні спроби далекі від ідеалу. Поні Ма – чудовий приклад для наслідування, який не перестає еволюціонувати і показувати все більш вражаючі результати для китайських бізнес-проектів. Прямо зараз розберемо його секрети успішності і спробуємо зрозуміти, як він зміг отримати понад 45 мільярдів доларів, судячи з даних журналу Forbes.

Напевно, вам відомі такі імена, як Білл Гейтс, Марк Цукерберг та Джозефф Безос, проте ім'я Ма Хуатен (Ma Huateng), найімовірніше, залишається загадкою. У той же час, це один із найвідоміших представників IT індустрії в Китаї та, за сумісництвом, найбагатший бізнесмен Азіатського регіону. Недарма його ім'я фігурує у журналі Forbes, оскільки він входить до десятки мільярдерів Піднебесної.

Важливо відзначити, що в період з 2011 по 2018 рік Ма Хуатен статки збільшили більше, ніж у 9 разів – з 5 до 45,3 мільярда доларів, а позиція у Forbes змінилася з 208 на 17 місце.

Ранні роки Ма Хуатена

Ма народився 29 жовтня 1971 року в китайській провінції Гуандун, місто Чаоян. Юний Хуатен хотів бути астрономом, але доля розпорядилася інакше. Вже підлітком, він обзавівся власним персональним комп'ютером. Дітище капіталізму моментально вселило в нього ідею, з якою він йшов життям – вивчення інформатики, завдяки чому він зможе розбагатіти.

Він здобув середню освіту та став студентом Шеньчженьського університету, де освоїв спеціальність «Комп'ютерна техніка». У 1993 він отримує диплом бакалавра комп'ютерних наук, що стало поштовхом для подальшого просування на вершину IT індустрії.

Перші кроки Хуатена в ІТ індустрії

Його першим місцем роботи стала компанія China Motion Telecom Development, де Ма курирував сектор інтернет-пейджингу. Дещо пізніше він влаштувався в компанію Runxun Communications Development, яка займалася просуванням послуг телефонного зв'язку. Інтернет технології відкрилися Хуатен під час його поїздки до Сполучених Штатів Америки. Там він побачив у дії програму ICQ. У Китаї також вона використовувалася, але виключно тими, хто досконало володів англійською мовою.

Раптом Ма усвідомив, що можна збити непоганий стан навколо асиміляції ICQ для китайського ринку. Дещо пізніше він приступив до здійснення свого плану, поділившись своїми ідеями з кількома друзями. Зібравши сумарний капітал у 120 тисяч доларів, компанія розпочала свою продуктивну роботу. Всього через з'явився робочий прототип онлайн-месенджера, родом з Піднебесної - QQ.

Потрібно було не так багато часу, щоб китайські громадяни швидко освоїлися в новій програмі та почали спілкуватися один з одним за допомогою простого та зрозумілого інтерфейсу. Використовуючи дієві методики IT гігантів Google та Yahoo!, Ма та його компанія змогла запропонувати китайському ринку справді якісний продукт.

Ма хотів, щоб його нові бізнес-продукти доповнювали один одного, тим самим, надаючи ще більше користі кінцевим споживачам і не залишаючи жодних шансів на успіх конкурентам. На початку 1999 виходить OICQ, який призначався для моментального обміну повідомлень між користувачами. Цікаво, що популярність цього сервісу не згасає і сьогодні. Дещо пізніше бренд OICQ став активно експлуатуватися при створенні іграшок, одягу та різних аксесуарів.

Світове визнання Хуатена

Через 5 років після виходу OICQ про Ма заговорили не тільки китайські засоби масової інформації, але також зарубіжна преса. Успішно проведений IPO на гонконзькій біржі приніс компанії додаткові інвестиції у розмірі 200 мільйонів доларів. Маючи достатній грошовий запас, Ма задумав щось перспективніше, ніж будь-коли раніше. Його новим дітищем став WeChat, який розроблявся під потреби мобільних девайсів.

Як і раніше, копіюючи успішні західні продукти, Ма створив месенджер Weixin, який дуже схожий на загальновідомий WhatsApp, але, безумовно, зі своєю китайською специфікою. Тепер одна програма дозволяла користувачам не лише спілкуватися один з одним, але також здійснювати покупки, бронювати місця в ресторані та стежити за станом фітнес-трекера.

У 2016 році компанію Tencent Ма Хуатен вивів на такий рівень, що її було визнано найдорожчою в Китаї. Керівництво компанії дуже цілеспрямоване та амбітне, тому вже зараз Tencent може тягатися з IT гігантами на кшталт Microsoft або Google, але що буде далі – залишається загадкою.

Подпишитесь на новые статьи